Ajankohtaista
  • Kälviän kirkkokuoro ja Käläviän kapelli. Kuva Eeva-Liisa ja Seppo Luoto

  • Nina Dzhidzhihija ja Svetlana Musina

Festivaalin verran musiikkitarjontaa

Valtakunnallinen Evankeliumijuhla 2.-4.7.2010 Kälviällä tarjoaa kuusi kirkkokonserttia sekä 10 promenadikonsertin sarjan. Seurakuntakotiin rakennettavan lähetysnäyttelyn yhteydessä kuultavat promenadikonsertit ovat uutta jokavuotisten juhlien ohjelmassa. Juhlan kaikkiin musiikkitilaisuuksiin on vapaa pääsy.
 


Kuorokonsertteja


Ensimmäisessä kuorokonsertissa kohtaavat kahden eri herätysliikkeen kuorot, kun Toukomettiset- kuoro ja Kokkolan Evankelinen kuoro konsertoivat. Toukomettiset-kuoron perustivat vuonna 1975 muutamat helsinkiläiset opiskelijat, jotka halusivat tehdä tunnetuksi lestadiolaista lauluperinnettä. Vuosien mittaan kuoron toiminta laajeni ja siitä tuli Lähetysyhdistys Rauhan Sanan nimikkokuoro. Noin 30 laulajan Kokkolan evankelinen kuoro perustettiin v.1959. Kuoron keskeistä ohjelmistoa ovat evankelisen laulukirjan Siionin Kanteleen laulut. Yhteiskonsertissa kuorot laulavat herätysliikkeidensä traditiosta nousevaa sekakuoro-ohjelmistoa sekä erikseen että yhdessä.


Perjantai-illan toinen konsertti on Kälviän Gospelkuoron, Mieslaulajien ja Kirkkokuoron sekä Käläviän Kapellin konsertti. Konserttiohjelma on edustava leikkaus kirkkomme kuoromusiikkiin, sillä jo Mieslaulajien osuus piirtää laajan kaaren Johann Grügerin Jesu, aarteheni –koraalista Konsta Jylhän musiikkiin. Kirkkokuoron ja Kapellin ohjelman pääosa on uutta kälviäläistä musiikkia sisältäen Juhana Kalliokosken teoksen Pääsiäismusiikki sekä Markku Hekkalan Anamnesis-kantaatin kuoro-osat. Teokset ovat osoitus vahvasta keskipohjalaisesta kirkkomusiikki- ja sävellystraditiosta. Gospelkuoro laulaa suomalaisen gospelin keskeisintä ohjelmistoa, Pekka Simojoen lauluja soitinyhtyeen säestämänä.


Lauantain levynjulkistamiskonsertissa laulaa Helsingin Evankelisten opiskelijoiden gospelkuoro Elävät kivet. Kuoroon kuuluu nelisenkymmentä laulajaa ja bändi. Kuorolaiset ovat pääkaupunkiseudulla asuvia eri puolilta Suomea kotoisin olevia opiskelijoita. Kuoron ohjelmisto on suurimmaksi osaksi omaa, kuoron nykyisen sekä aiempien johtajien ja kuorolaisten käsialaa. Ohjelmistossa on sekä menevää musiikkia että herkkiä ja koskettavia lauluja. Kuoroa johtaa musiikin opiskelija Elisa Solasaari.



Baritoniduettoja


Lauantain myöhäiskonsertissa laulavat baritonit Hannu Niemelä ja Markku Hekkala. Niemelä on freelanceoopperalaulaja, joka on laulanut pääosan urastaan Saksan eri oopperataloissa ja vieraillut mm. Kansallisoopperassa ja Savonlinnan oopperajuhlilla. Kälviän kanttori Markku Hekkala on laulanut solistina mm. Kokkolan oopperassa sekä esiintynyt laulunäytelmissä ja omissa konserteissaan myös urkurina. Illan rauhaa –teeman alla kuullaan mm.  Niemelän duettosovituksia iltalauluista sekä Marko Putkosen ja Tauno Saviojan sovittamia negrospirituaaleja. Konsertissa urkuja soittaa Kirkon koulutuskeskuksen musiikkikouluttaja, DU Lasse Erkkilä ja pianoa sekä cembaloa kokkolalainen pianonsoitonopettaja Pia Lempiälä.



Musiikkia Venäjältä ja lännestä


Juhlaohjelmaan kuuluvassa konsertissa Lohtajan kirkossa esiintyvät Svetlana Musina – sopraano, Nina Dzhidzhihija – piano, Nikolai Kotzetkov – harmonikka ja Arvo Survo - kitara, kantele ja laulu. Svetlana Musina opiskeli yksinlaulua Pietarissa. Valmistuttuaan hän lauloi Pietarin lasten Peilimaailma-musiikkiteatterin solistina useita vuosia. Hän on myös laulanut useissa oopperarooleissa sekä omissa konserteissaan. Nina Dzhidzhihija opiskeli Pietarissa mm. kuoronjohtoa ja pianonsoittoa. Hän on antanut useita konsertteja Pietarissa ja sen ympäristössä sekä pianistina että säestäjänä. Nikolai Kotzetkov on Inkerin kirkon Tuutarin seurakunnan kanttori. Arvo Survo oli ensimmäinen inkeriläinen pastori vainojen jälkeen. Hän on tehnyt hengellisiä lauluja useilla eri kielillä ja kääntänyt virsiä Inkerin kirkon suomalais-venäläiseen virsikokoelmaan. 1990-luvun alussa Arvo Survo laati ”Korpimessun”, myöhemmin vastaavanlaiset messut syntyivät Virossa ja Suomessa.



Soiva lähetysnäyttely


Lauantain ja sunnuntain promenadikonsertit tarjoavat monenlaista kuultavaa. Janos Gyülveszin cembalosoolot ja Kimmo Vuolteenahon kitarakonsertti tarjoavat perinteistä klassista musiikkia, Tastulan Pelimannit ja mestaripelimanni Erkki Lassila kansanmusiikkia, Sumiyuki Watanabe trumpettisooloja, Orjalan perheyhtye kamarimusiikkia, Mixtura Simplex- yhtye Kullervo Puumalan hengellisiä musikaalisävelmiä ja Vocalistit-kvartetti mieskvartettilaulua. Puolituntisista promenadikonserteista voi nauttia seurakuntakodin erinomaisessa juhlasalissa. Samalla voi vaikkapa tutustua lähetysnäyttelyyn ja vierailla lähetyskahvilassa.


Juhlan päätöskonsertissa musisoi rokkipappi Tarvo Laakso Tunturipelimanneineen. 1980-luvulla Kälviällä pappina toiminut Tarvo oli suomalaisen gospelin uranuurtajia. Hän on sittemmin laajentanut repertuaariaan folk-tyyliin, jota kuullaan myös Kälviän kirkkokonsertissa.


 


Teksti: Markku Hekkala