Ajankohtaista
  • Ristikulkue

Juhlamessun saarna: ”Jeesus antaa uuden alun”

Sunnuntain juhlamessussa saarnasi Sleyn Pohjoisen alueen johtaja, pastori Esa Luomaranta. Kolmannen sunnuntain helluntaista aiheena oli Kutsu Jumalan valtakuntaan.

Päivän evankeliumitekstissä kerrotaan Sakkeuksesta, joka tiesi Jeesuksen olevan tulossa Jerikoon. Sakkeus halusi nähdä Jeesuksen, mutta lyhyenä miehenä hän päätti kiivetä puuhun, jotta näkisi Jeesuksen väkijoukon keskeltä.

Jeesus oli matkalla kohti Jerusalemia, kohti Golgatan ristinkuolemaa.

– Ajattele, Sakkeuksen kannalta oli hänen viimeinen mahdollisuutensa tavata Jeesus.

Luomarannan mukaan meidän ei tarvitse Sakkeuksen tapaan pelätä sitä, että Jeesus lähtee ja tilaisuus kohtaamiseen menee ohi, sillä Jeesus on luvannut olla kanssamme joka päivä maailman loppuun asti.

– Kuitenkin jollekin meistä tänään voi olla se viimeinen hetki tavata Jeesus. Älä Sinä jätä välejäsi Jumalan kanssa selvittämättä huomiseen, sillä voi olla, ettei sitä huomista tule.

Sakkeus työskenteli tullimiehenä, mutta epärehellisesti peri liian korkeita tullimaksuja ja piti ylimääräiset rahat itsellään. Evankeliumitekstin äärellä voi tuntua siltä, että itse on paljon syntisempi kuin talousrikollinen Sakkeus.

– Jeesus kuoli meidän kaikkien syntien puolesta, olivat ne sitten meidän mielestämme pieniä tai suuria. Toisaalta pyhän Jumalan edessä jokainen synti on hirveä asia. Synti vie kadotukseen, ellei sitä saada anteeksi.

– Jeesus oli riittävä syntiuhri sovittamaan meidän kaikki synnit. Saat uskoa aivan varmasti, että kaikki sinun syntisi ovat täydellisesti ja loppuun asti sovitettu.

Jeesus etsi ihmisiä ja halusi kohdata heitä. Luomaranta muistutti, että tässä Jeesus antaa meille mallin mennä ihmisten pariin ja viedä heille sanoma etsivästä ja pelastavasta Vapahtajasta.

– Kuinka Sinä voisit olla mukana tässä Jeesuksen työssä? Ei Sakkeuksesta sanota, että hänestä tuli sananjulistaja, mutta ei hän toimettomaksi jäänyt. Jumalan valtakunnassa on monenlaisia tehtäviä.

Sakkeus halusi nähdä Jeesuksen, mutta evankeliumiteksti ei mainitse sitä, näkikö Sakkeus Jeesuksen. Tärkeää oli se, että Jeesus näki Sakkeuksen puussa. Vaikka he eivät olleet aikaisemmin tavanneet, Jeesus tunsi Sakkeuksen nimeltä.

– Jeesus tuntee Sinutkin, Hän näkee Sinut ja kutsuu Sinua nimeltä.

Jeesus halusi tulla vieraaksi Sakkeuksen kotiin. Sakkeus otti Jeesuksen iloiten vastaan.

– Ilon Sakkeuksen sydämessä synnytti se, että Jeesus tunsi hänet ja hyväksyi hänet.

Sakkeuksen elämä muuttui Jeesuksen kohtaamisen jälkeen. Hän halusi antaa puolet omaisuudestaan köyhille.

– Jeesus antoi Sakkeuksen sydämeen uskon. Sakkeus sai elämäänsä uuden alun, uuden tavan katsoa elämää. Jeesuksen rakkaus sai Sakkeuksenkin rakastamaan, huomaamaan toiset, antamaan omastaan.

Sakkeus lupasi maksaa nelinkertaisesti takaisin niille, joilta oli perinyt liikaa tullimaksuja.

– Jeesuksen rakkaus sai Sakkeuksen korjaamaan elämässään sen, mikä oli selvästi Jumalan tahdon vastaista.

Jeesus tuli Sakkeuksen kotiin, jossa varmaankin syötiin yhdessä. Samoin Jeesus haluaa kutsua meitä ehtoollispöytään yhteiselle aterialle.

– Jeesus haluaa sanoa sinulle: ”Minä tunnen sinut, tiedän elämäsi, minä annan anteeksi, annan rauhan omaantuntoosi. Minä annan sinun elämääsi uuden alun ja päämäärän.”

 

Hanna Suopajärvi