Ajankohtaista

Jukka Tolonen - kadotuksen tieltä taivaan perilliseksi

Evankeliumijuhlalauantaina Turun juhlakentän lavalle astelee mies, joka on käynyt niin maineen korkeimmilla kallioilla kuin synnin syvyyksissäkin. Elämänsä tärkeimmäksi asiaksi hän kuitenkin nostaa Jeesuksen ja hänen vaikutuksensa elämässään.

Joulukuussa 2006 Jukka Tolonen, maailmallakin tunnettu huippukitaristi, oli ajanut elämänsä täydelliseen umpikujaan. Vuosikausien päihderiippuvuus ja huumehöyryt johtivat hänet puukottamaan toista ihmistä. Tapaus oli kohtalokas – Tolosen tapauksessa hänen uskonsa kannalta. 

- Oon koko elämän ajan jollakin tavalla uskonut Jumalaan, mutta se oli ensimmäinen kerta, kun rukoilin nimenomaan Jeesusta, Jukka kertoo.

- Rukoilin silloin, että jos Jeesus olet olemassa, pelasta tämän naisen henki.

Kaikkien onneksi Herra kuuli rukoukset ja vastasi: kyseinen nainen parani ja on jopa antanut Jukalle anteeksi tämän teon.

- Siitä lähtien mun elämäni on kääntynyt aivan uudenlaiseen suuntaan, Jukka toteaa.

Hän kertoo, että jo vankilaan mennessään Jeesus oli koskettanut häntä voimakkaasti, ja kokee sinne joutumisen olleen suurta johdatusta. Siellä hän sai ymmärtää, että Jumalan pelastussuunnitelma on totisesti kiteytyneenä pienoisevankeliumiin.

 

Eteenpäin Jeesuksen varassa

 Entinen elämä ja päihteiden vaikutukset tuntuvat kuitenkin edelleen.

- Päihteet on rikkonut mua, mutta Jumala kyllä koko ajan eheyttää, Jukka kertoo.

Hän kuitenkin kantaa huolta kaikista niistä nuorista, joille hän on ollut huumeiden ja alkoholin suhteen huonona esimerkkinä. Nyt, hieman yli neljä vuotta päihteettömänä eläneenä, hän toivookin voivansa vuorostaan antaa positiivista esimerkkiä.

- Kristilliset arvot on ne, jotka pitää ihmiset oikealla tiellä. Koitan puhua niiden puolesta. Ja Raamatun puolesta – mulla on luja luottamus Raamattuun!

Huumeiden käyttö on jättänyt myös fyysiset jäljet. Pian puukotuksen jälkeen intohimoisen muusikon nivelet alkoivat mennä niin huonoiksi, ettei hän enää pystynyt soittamaan kitaraa. Onnekseen Jukka kuitenkin totesi voivansa vielä soittaa pianoa. Siten hän pystyi edelleen jatkamaan musiikin tekemistä, tosin nyt Herran palveluksessa. Musiikin tärkeimmäksi tehtäväksi nousi evankeliumin eteenpäin vieminen.

Evankeliumijuhlilla Jukkaa voi kuulla kaksikin kertaa. Juhlakentän lavalla hän on klo 13 alkavassa ”Niin alkoi iloinen juhla” -kokonaisuudessa, kun taas klo 19 hän on mukana Mikaelin kirkossa pidettävässä ”Poika kotiin” -gaalassa.

 

Annina Herranen