-
Toukomettiset kuoro
-
Kokkolan Evankelinen kuoro joht. Aira Viitala. Kuva Eeva-Liisa Luoto
Yhteistyötä yli herätysliikerajojen – Toukomettiset ja Kokkolan evankelinen kuoro konsertoivat yhdessä perjantaina
Perjantaina 2.7. klo 20.15 alkaa Kälviän kirkossa kahden kuoron, Toukomettisten ja Kokkolan Evankelisen kuoron, konsertti, jossa yhdessä laulettavan osuuden lisäksi kuulee kummankin kuoron omaa ohjelmistoa. Toukomettiset edustaa lestadiolaista Rauhan Sanaa, Kokkolan evankelinen kuoro taas evankelisuutta.
Toukomettiset ja Kokkolan evankelinen kuoro ovat aikaisemmin konsertoineet Himangan kirkossa kanttori Annukka Rannankarin kutsusta. Silloin ja nyt kaikkien yhteisenä ajatuksena on rajoja ylittävä yhteistyö saman Jumalan lapsina.
"sulaneella sydämellä
laulaa toukomettiset"
Sanat ovat tutusta Leonard Typön pääsiäisvirrestä 105 "Aurinkomme ylösnousi". Toukomettiset tulee sanasta mettinen, jolla ennen vanhaan tarkoitettiin metsäkyyhkyä. Virressään Typpö kutsuu seurakunnan jäseniä ja virren veisaajia taivaan linnuiksi.
Toukomettiset-kuoron perustivat vuonna 1975 muutamat helsinkiläiset opiskelijat, jotka halusivat tehdä tunnetuksi lestadiolaista lauluperinnettä. Vuosien mittaan kuoron toiminta laajeni ja siitä tuli Lähetysyhdistys Rauhan Sanan nimikkokuoro. Musiikillisena johtajana toimi pitkään Risto Ainali, jonka johdolla tehtiin kolme äänitettä sekä konserttimatkoja muun muassa Baltiaan, Ruotsiin, Venäjälle ja Unkariin. Kuoroa ovat johtaneet myös Veli Ainali sekä Anitta Ainali-Vuollo.
Kuoroon kuuluu tällä hetkellä n. 30 laulajaa eri puolilta Suomea, suurin osa Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalta. Harjoitukset pidetään pääasiassa Oulussa. Syksyllä 2004 kuoron johto vaihtui Risto Ainalin jättäessä tehtävän Marja Laitalalle ja Samuel Lindellille. Samalla suuri osa laulajista vaihtui ja keski-ikä nuorentui. Toukomettiset-kuoron nykyisessä ohjelmistossa painottuvat lestadiolaiset laulut, mutta myös muuta hengellistä musiikkia on otettu monipuolisesti mukaan.
Kaikki Kälviän kirkkokonserttiin valitut laulut ovat Rauhan Sanan käyttämästä laulukirjasta Siionin matkalaulut. Sanoituksissa painottuu syntien anteeksiantamus Jeesuksen nimessä ja veressä, mitä sanomaa kuoro tahtoo osaltaan välittää. Laulujen sovituksissa kuuluu kuoron musiikillinen tyyli – sekä perinteisiä koraaleja että kevyempää gospel-tyyliä. Osan lauluista on sovittanut Samuel Lindell.
Keskipohjalaisille rakkaiden
evankelisten laulujen tulkintaa
Kokkolan evankelinen kuoro on perustettu vuonna 1959. Kuoron ensimmäinen johtaja oli Valfrid Kangas. Muina johtajina ovat toimineet Rauno Parkkinen, Kai Alestalo, Veli-Matti Erkkilä ja Liisa Maijala. Vuodesta 2006 lähtien kuoroa on johtanut Aira Viitala. Laulajia esiintymisissä on n. 25 – 35 ja esiintymisiä vuoden aikana kolmisenkymmentä.
Keskeistä ohjelmistoa ovat evankelisen laulukirjan, Siionin Kanteleen laulut. Kuoro avustaa jumalanpalveluksissa ja muissa hengellisissä tilaisuuksissa sekä vierailee sairaaloissa ja vanhainkodeissa. Paikallisten ja alueellisten esiintymisten lisäksi Kokkolan evankelinen kuoro on vieraillut myös muualla Suomessa, Ruotsin evankeliumijuhlilla, Kanadassa sekä Yhdysvalloissa ja julkaissut kolme äänitettä. Konserttiohjelma Kälviän kirkossa 2.7. koostuu perusevankelisista, Keski-Pohjanmaalla lauletuista Siionin Kanteleen lauluista.
Kälviän kirkkokonsertin runko 2.7.2010:
1. Kokkolan evankelinen kuoro
2. Seurakuntalaulu SK 186
3. Toukomettiset
4. Tuomo Jukkola, puhe
5. Kuorot yhdessä
Evankelisen kuoron ohjelmisto laulujärjestyksessä:
1. säv. ja san. P.P.Bliss Velka on poissa SK 184
suom.sanat O. Vuorinen
sov. V. Erkkilä
2. säv. W.H.Doane Ristis luokse, Jeesus, Sun SK 137
san. Lina Sandell
suom.sanat A.Pitkänen
3. säv. Veikko Suokunnas Taivas on auki SK 194
san. Liisa Vuorinen
4. säv. Tullius O'Kane Meillä on koti taivaallinen SK 487
suom.sanat O.Vuorinen
sov. Pentti Solje
5. säv. ja san. Sånger till Lammets lof Oi, iki-kiitos olkoon Karitsan SK 240
suom.sanat J.Engström
Lauluvalinnat ovat perusevankelisia, keskipohjalaisille tuttuja ja rakkaita Siionin Kanteleen lauluja.
Toukomettisten ohjelmisto konsertissa:
säv. suomal. kansansävelmä, Oi suurta ihanuutta
san. Gustaf Skinnari,
sov. Veli Ainali
säv. Heikki Räisänen, Herra Jeesus verellänsä
san. tuntematon muk. Pekka Fredrik Lappalainen 1908,
sov.Yrjö Karanko
säv. Yrjö Karanko, Tule, Jeesus ja siunaa lastas
san. Vilho Rantanen,
sov. Esa Pyöriä
säv. tuntematon, Oi Herra suuri
san. Carl Gustaf Boberg,
sov. Samuel Lindell
Negrospirituaali, Mä kiitän Herraa
san. Matti Hyrch,
sov. Samuel Lindell
"Herra Jeesus verellänsä
maksoi syntivelkani,
Golgatalla kuollessansa
täytti lainkin tähteni."
SML 89
Kuorojen yhteisesti esittämien laulujen järjestys:
1. engl.säv. Löytyy lähde hyvä SK 187, SLV 105
san. W.Cowper
2. säv. Rikhard Mäkinen Sä kuljet seurassa Jeesuksen SK 138
san. A.V.Jaakkola
sov. Samuell Lindell
3. säv. W.H.Doane En voi rikkaammaksi tulla SK 108
san. J.A.G.Hymander
sov. Ahti Kuorikoski
4. säv. E.F.Rimbault Soi uusi virsi armosta SK 352
san. tuntematon
sov. Ahti Kuorikoski



